ZŠ VSETÍN LUH – JEDINÁ „FÉROVÁ“ VSETÍNSKÁ ŠKOLA

20. února 2014 v 14:35 | Mgr. Jana Čadová
Základní škola Vsetín Luh obdržela ve čtvrtek 7. listopadu od Ligy lidských práv certifikát Férová škola, který je pro rodiče zárukou kvalitního inkluzivního vzdělávání, spravedlivých podmínek pro všechny děti a fungující komunikace učitelů i vedení školy. Takto oceněné školy ve Zlínském kraji jsou pouze tři, z toho dvě z Otrokovic. V České republice získalo certifikát celkem 27 škol.

Do projektu se mohou hlásit školy z celé České republiky. Cílem udělování certifikátů "Férová škola" je připomenout veřejnosti, že společné vzdělávání všech dětí v běžných třídách může fungovat a je přínosem pro celou společnost. Projekt, který vytvořila Liga lidských práv, chce dát šanci dětem, které potřebují při výuce speciální péči, aby se zařadily do škol a rozvinuly své schopnosti. Zařízením, která se chtějí do projektu zapojit je přidělen průvodce, který se je snaží motivovat ke splnění podmínek pro udělení certifikátu.

"Mezi povinné podmínky, které musela naše škola splnit, patřila například motivace ke vzdělávání, různorodost tříd, jak se věnujeme problematice šikany, jestli je prostředí školy pro děti příznivé nebo jaká je komunikace mezi školou a rodiči," popsala pouze část povinných podmínek Ivana Bednáriková, zastupující ředitelka ZŠ Vsetín, Luh 1544 a dodala: "Naše škola byla přihlášena do projektu již druhý rok, během této doby školu navštívili několikrát hodnotitelé Férové školy. Setkali se s našimi pedagogy a společně řešili problematiku účinné komunikace s rodiči, procházeli si školu a navštěvovali výuku v různých třídách. Mezi silné stránky naší školy byl mimo jiné vyzdvižen partnerský přístup k žákům, přihlížení k potřebám jednotlivých žáků, zavádění nových forem práce s žáky (např. dramaterapie, masáže dětí ve školách), a také to, že škola nevnímá problémy jako ohrožení, ale otevřeně o náročných situacích mluví a řeší je v týmu se speciální pedagožkou. V rámci projektu jsme měli možnost navštívit i jiné školy Byla to pro nás velmi cenná zkušenost - získali jsme nové kontakty, pomocné materiály a hlavně přesvědčení, že naše snaha není marná."

Získání certifikátu pro jedinou základní školu ve Vsetíně také spokojeně hodnotil Petr Kořenek, II. místostarosta města: "Jsem moc rád, že základní škola Luh byla oceněna, a že patří mezi ty školy, které jsou vnímány jako otevřené každému dítěti, školy rozvíjející potenciál každého žáka a zajišťující spravedlivé podmínky a kvalitní vzdělávání pro všechny děti bez ohlednu na zdravotní či sociální handicap."

Zpracovala: Jana Čadová, pracovník vztahů k veřejnosti MěÚ Vsetín, tel.: 571 491 564, 737 019 667, E-mail: jana.cadova@mestovsetin.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama